Notícies

En què ajuda la natació als teus fills?

fotolia_87606649

Per què la natació pot ser tant enriquidora pels nostres fills i filles?

  • La natació ajuda al desenvolupament psicomotor, ja que tenim la possibilitat de moure’ns de forma tridimensional, amb una gran llibertat i continuïtat de moviments.
  • A la piscina també es millora la coordinació i l’equilibri, ja que l’absència de gravetat permet desenvolupar qualsevol exercici o joc amb major agilitat. Tots els muscles s’activen harmoniosament. A més a més, ni les articulacions ni l’esquelet es veuen sotmesos a l’estrès produït per pesos que el nen no està en condicions de suportar.
  • Amb les activitats aquàtiques com la natació, el cor i els pulmons es reforcen, perquè el nen aprèn a respirar correctament. De fet, en la vida diària només utilitzem una tercera part de la nostra capacitat pulmonar. En l’aigua, pel contrari, activem la respiració abdominal, és a dir, aquell que infla l’abdomen i posa en moviment el diafragma, múscul que transmet el ritme adequat als pulmons.
  • Incrementa el sentiment d’independència i d’autoconfiança, ja que el nen pot desplaçar-se en l’aigua per si mateix, i això afavoreix el despertar de la seva intel•ligència.
  • El coneixement del medi aquàtic, pot evitar ensurts innecessaris a l’aigua i donar una tranquil·litat als pares.
  • Activa la diversió i l’esperit de joc, i amplia l’horitzó dels jocs compartits
  • L’activitat a l’aigua afavoreix la relació i la integració social, ajuden a enfortir l’esperit de superació personal, i fomenten el respecte amb la resta de persones, la confiança en un mateixos, els hàbits higiènics…
  • La pràctica de la natació incrementa la gana i millora la mobilitat intestinal.
  • Els infants, sobretot els més moguts, es relaxen i dormen millor
  • El medi aquàtic està recomanat a tots els infants i amb molts beneficis per aquells que tenen danys a la columna, dificultat de mobilitat, obesitat infantil…

Per saber més sobre la nostra Escola de Natació, fes clic aquí.

Deixa un comentari

L'adreça electrònica no es publicarà Els camps necessaris estan marcats amb *